Jak wygląda Boże Narodzenie na północy Europy? Kultura krajów skandynawskich

Chwalona pod wieloma względami Skandynawia skrywa w sobie sporo zwyczajów i tradycji świątecznych, o których pozostała część Europy może nie wiedzieć. Kultura krajów skandynawskich nazywana jest jedną z najpiękniejszych na świecie i nie ma w tych słowach przesady.

Skandynawia jest jednym z najprzyjemniejszych rejonów świata, jeśli chodzi o jej kulturę – tak wynika z badania przeprowadzonego przez World Values Survey w 2015 roku, porównującego zwyczaje, tradycje i przekonania w kontekście wielu życiowych spraw. Kultura w trzech głównych krajach skandynawskich – Szwecji, Norwegii i Danii (a także w ich geograficznych kuzynach, czyli Finlandii i Islandii) wydaje się osiągnąć idealną równowagę między komfortem osobistym, siłą ekonomiczną i społecznym dobrobytem.

Cechy osobowościowe

Wszystkie pięć krajów skandynawskich oparty jest na rozbudowanym systemie opieki społecznej. Pomimo silnego kolektywizmu, obywatele tych państw mocno cenią obie samowystarczalność, indywidualną odpowiedzialność i samodzielne podejmowanie decyzji, a z drugiej strony są niezwykle demokratyczni. Przykładem może być sytuacja w większości, jeśli nie wszystkich zakładach pracy, gdzie relacja między pracownikiem, a pracodawcą oparta jest na wzajemnych korzyściach, a decyzje o awansie zależą głównie od osiąganych wyników i zasług.

Świąteczna kultura krajów skandynawskich, czyli tradycje i zwyczaje

Szwecja

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia w Szwecji zaczynają się już miesiąc wcześniej, kiedy to na ulicach rozstawiane są jarmarki (Julmarknads). Przyciągają one tłumy turystów, którzy mogą zaopatrzyć się w świąteczne ozdoby, prezenty czy też skosztować specjałów, jak grzane wino czy ciast. Z biegiem czasu rodziny dekorują swoje domy adwentowymi świecznikami, zaś dzieci, dzień po dniu, otwierają po jednym okienku w specjalnym kalendarzu, uzyskując dzięki temu smakołyki.

Już w czasie świąt, poza typową kolacją i spędzaniem czasu z rodziną, kultura krajów skandynawskich zakłada organizację Julbords, czyli wystawnych przyjęć w restauracjach. Tak naprawdę ich inicjacja przypada również na koniec listopada, a dzięki nim lokalna społeczność, pracownicy danych firm czy członkowie różnych organizacji mogą się integrować i wyznawać tradycję zapoczątkowaną przez Wikingów, którzy właśnie biesiadowaniem umilali sobie czas.

Norwegia

Tamtejsza kultura krajów skandynawskich w dużej mierze znajduje podobieństwa do zwyczajów, jakie panują w Szwecji. W Norwegii natomiast tradycją jest budowanie piernikowego miasta w miejscowości Bergen. Jest to społeczna inicjatywa, w którą angażują się instytucje, firmy, szkoły, kościoły i osoby prywatne.

Uroczyste rozpoczęcie Wigilii odbywa się o godzinie 17:00, kiedy wybijają dzwony kościelne. Na stołach widnieje szereg pysznych dań, takich jak lutefisk, czyli ługowana ryba, wędzone żeberka, puree, ciasteczka czy też wódkę i julebrus, czyli słodki, gazowany napój dla dzieci. Przebieg całego okresu świąt Bożego Narodzenia nie odbiega od polskich zwyczajów – głównym założeniem jest odpoczynek, konsumpcja i spędzanie czasu w towarzystwie najbliższych osób, oczywiście w chrześcijańskiej atmosferze.

Dania

Głównym momentem kultury tego skandynawskiego kraju w kontekście okresu świąt Bożego Narodzenia jest przybycie do kraju ciężarówki pełnej świątecznego piwa. Podobnie jak w Szwecji i Norwegii, początek okresu świątecznego nadchodzi już pod koniec listopada i to właśnie wtedy tamtejsze browary wypuszczają na rynek nową wersję sezonowego trunku, zalewającego
w następstwie niemal wszystkie domy, bary i puby.

Świątecznym zwyczajem Kopenhagi, stolicy Danii jest ustawienie najwyższej na świecie choinki przed miejskim ratuszem. Inną tradycją wpisującą się w kulturę tego kraju skandynawskiego jest zapalenie świeczki na wieńcu adwentowym cztery tygodnie przed świętami, zaś ostatnia zapalana jest podczas wigilijnej wieczerzy. Na stołach królują pieczone kaczki, nadziewane gęsi, pudding ryżowy z wiśniami i kompoty.