Jakie możliwości dają studia za granicą? Najpopularniejsze kierunki Polaków

Okres studiów to piękny czas, nazywany przez wielu ostatnim okresem przed dorosłością. Część osób w wieku akademickim decyduje się na studia za granicą, aby w możliwie jak największym stopniu skorzystać z dostępnych możliwości.

Podjęcie ostatecznej decyzji o wyjeździe na studia zagraniczne nie należy do najłatwiejszych. Wiąże się z tym zarówno sporo wyrzeczeń, jak i obowiązków związanych z przygotowaniem do tego typu przygody. Konieczna jest znajomość języka obcego, panującej w danym kraju kultury, ale przede wszystkim należy być gotowym na zderzenie z zupełnie innymi zwyczajami, panującymi na uczelniach.

Korzyści wynikające z nauki poza granicami swojego kraju są nieocenione. Poza poznaniem nowych ludzi, kraju, kultury, zwyczajów czy kuchni, studenci bardzo dużo zyskują w oczach potencjalnych przyszłych pracodawców. Bardzo ważnym profitem jest posiadanie niezbędnego, zagranicznego doświadczenia w danej dziedzinie, co w połączeniu z osobistym zderzeniem z nowym językiem i zwyczajami powoduje, że studenci z dumą mogą dopisać taką przygodę do swojego CV.

Które studia za granicą są najpopularniejsze?

Polskie uczelnie oferuję bardzo szeroką gamę uczelni z całego świata, do których studenci mogą aplikować. Spośród wszystkich propozycji, kilka znacząco się wyróżnia, jeśli chodzi o popularność studiów za granicą.

  1. Norwegia

Od wielu lat kraj ten słynie z bardzo wysokiego poziomu nauczania, praktycznie na wszystkich etapach nauki. Co najważniejsze, studenci z całego świata mają możliwość wyboru spośród ponad 200 kierunków, które prowadzone są w języku angielskim. To niesłychane ułatwienie i zachęta do studiów za granicą, ponieważ język norweski sam w sobie do najłatwiejszych nie należy.

Na terenie tego skandynawskiego kraju funkcjonuje osiem publicznych uniwersytetów, dziewięć zawodowych, pięć wojskowych, a także dziesiątki prywatnych szkół. Ministerstwo Edukacji poinformowało, że Norwegia przyjmuje około 15 tysięcy studentów z całego świata, zrzeszając ich
w 77 placówkach edukacyjnych.

Od wielu lat norweski rząd przykłada ogromną wagę do zapraszania studentów z całego świata. Dzięki temu poziom edukacji w tym kraju stale się podnosi, a internacjonalizacja zajęć powoduje,  że Norwegia zyskuje w oczach wszystkich nacji. Nie bez powodu tamtejszy system szkolnictwa nazywany jest jednym z najlepszych na świecie.

Za studiowaniem w tym skandynawskim kraju przemawiają same korzyści – niezwykle rozwinięta infrastruktura, wysoki poziom edukacji, szerokie możliwości rozwoju i status nauki na jednej  z najlepszych uczelni. Decydując się na studia za granicą, polscy studenci biorą również pod uwagę bliskość geograficzną, ale spośród wszystkich zalet, ta wydaje się być najmniej kluczową.

  1. Kanada

Studenci, którzy decydują się na wyjazd do odległej Kanady, spotykają się z kompletnym zderzeniem dwóch różnych kultur, zwyczajów i systemów edukacji. Za jej popularnością wśród polskich uczniów przemawia wysoki poziom tamtejszych uczelni, który plasuje się w ścisłej światowej czołówce.

Na terenie Kanady funkcjonuje kilkanaście uznanych na całym globie uczelni. Wśród najlepszych wymienić można University of Toronto, Université de Montréal, York University, University of British Columbia, Concordia University czy Université du Québec à Montréal.

Poza odległością na mapie, podjęcie decyzji o studiach za granicą i wyborze Kanady uzależnione jest od otrzymania wizy wjazdowej. Ambasada Kanady ustaliła, że obcokrajowcy, którzy zamierzają odbyć co najmniej 6-miesięczny cykl nauki na jednej z powyższych uczelni, muszą uzyskać stosowne zezwolenie na naukę. Nie jest ona potrzebna jedynie w przypadku okresu nie przekraczającego pół roku.

Mimo to, popularność studiów w Kanadzie jest jak najbardziej uzasadniona. Piękne widoki, duże możliwości, wysoki poziom edukacji i motywujące korzyści wynikające z ukończenia toku nauki w zupełności rekompensują odległość geograficzną i relatywnie wysokie koszty utrzymania. Wszystko to powoduje, że kraj ten jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków przez polskich studentów.

  1. Stany Zjednoczone

Niezwykły rozwój Stanów Zjednoczonych na niemal każdym polu w ostatnich kilku dziesięcioleciach uzależniony był od stale poprawiającego się systemu edukacyjnego. Obecnie znajduje się on w czołówce pod względem jakości na całym świecie. Z tego powodu, studenci decydujący się
na studia za granicą bardzo chętnie udają się do tego kraju.

Większość amerykańskich uczelni kojarzy się nie tylko z wysokim poziomem i świetnymi fachowcami w wielu dziedzinach, ale także prestiżem i doświadczeniem niezwykłej przygody.  Na terenie Stanów Zjednoczonych funkcjonują ponad cztery tysiące szkół wyższych, wśród których wymienić można takie, jak Harvard, Columbia University czy Princeton.

W amerykańskim systemie szkolnictwa funkcjonują trzy rodzaje uczelni: Uniwersytetu Publiczne, Prywatne i Badawcze. Każdy z nich ma swoje zalety, które zdecydowanie wysuwają się na prowadzenie w porównaniu z większością szkół na Starym Kontynencie. To chyba wystarczająca motywacja ku temu, aby wybrać się na studia za granicą właśnie do USA.

Z całą pewnością można stwierdzić, że ilość polskich studentów na amerykańskich uczelniach byłaby wyższa, gdyby łatwiejsze były możliwości dostania się do tego kraju lub na same Uniwersytetu. Mimo to, Stany Zjednoczone zasłużenie znajdują się w ścisłej czołówce krajów, do których Polacy najchętniej udają się w celach edukacyjnych.

Z czym wiążą się studia za granicą?

Kiedy pojawia się możliwość wyjazdu do innego kraju, większość polskich studentów, o ile wszystkie czynniki im na to pozwalają, wybierają tę opcję w ciemno. Decyzja o wyjeździe niesie za sobą mnóstwo korzyści, począwszy od zebrania porcji niezapomnianych przeżyć, aż po możliwość zwiedzania niezapomnianych zakątków świata.

Bardzo ważną i cenioną zaletą przy okazji studiów za granicą jest również żywe doświadczenie z danym językiem. Większość uczelni przyjmujących zagranicznych studentów przeprowadza zajęcia
w języku angielskim, a jak wiadomo – codzienny kontakt z obcą mową jest najlepszym sposobem na jej najbardziej efektywną naukę.