Mnogość dni wolnych od pracy. Święta w Szwecji i ich tradycje

Kojarzony z żółto-niebieskimi barwami kraj z północy Europy ma bogatą historię związaną z obchodzeniem specjalnych dni. Święta w Szwecji są szczególnym momentem w roku kalendarzowym, a wraz z nimi oczywiście wiąże się brak konieczności wykonywania obowiązków zawodowych.

W odróżnieniu od wielu innych krajów, święta w Szwecji obchodzone są w nieco inny sposób. W wielu przypadkach ustawowo wolnymi dniami są dni poprzedzające właściwe święto, co oznacza, że ich liczniki w rocznym kalendarzu jest wyższy, niż na przykład w Polsce czy na Ukrainie. W takich przypadkach rzecz jasna zamkniętych może być część urzędów czy instytucji.

Tradycja świętowania już dzień wcześniej odnosi się również do prywatnych firm, sklepów czy supermarketów. Choć nie zdarza się to za każdym razem, niektóre placówki mogą też ograniczyć godziny otwarcia, co oznacza, że pomimo teoretycznie ,,normalnego” dnia, obywatele tego skandynawskiego kraju uznają go już za świąteczny.

Święta w Szwecji i dni wolne od pracy – 2019 rok

 • 1 stycznia: Nowy Rok (Nyårsdagen)

Podobnie jak w naszej tradycji, pierwsze święto każdego roku obchodzone jest przy użyciu fajerwerków, głośnej muzyki i szampańskiej zabawy do samego rana. Szwedzi nie stronią również od alkoholu, dlatego jest on nieodłącznym elementem każdej imprezy. Względem obywateli tego kraju panuje zwyczaj, że Szwedzi, jako naród niezbyt rozrzutny, tego dnia pragną pławić się w luksusach, dlatego wielką popularnością cieszą się zabawy w bogatych, eleganckich salach.

Jeśli chodzi o szwedzkie zwyczaje związane z Nowym Rokiem, osoby najbardziej wyznające narodowe tradycje wylewają ołów na wodę, co stanowi swego rodzaju wróżbę na cały nadchodzący rok (podobnie wygląda to w przypadku lania wosku w Andrzejki). Jeśli odlany kształt przypomina monetę, oznacza to, że najbliższy czas będzie udany pod kątem finansowym.

 • 6 stycznia: Święto Trzech Króli (Trettondedag jul)

Kalendarz świąt w Szwecji mógłby być o jeden dzień krótszy, ale z uwagi na symbolikę, 6 stycznia wciąż uznawany jest za ustawowo wolny od pracy. Większość obywateli tego kraju nie uznaje go za moment warty obchodzenia i co więcej, niektóre kościoły nie organizują wówczas żadnych uroczystości czy mszy.

W wielu innych kulturach Święto Trzech Króli oznacza symboliczne zakończenie okresu świąt Bożego Narodzenia. Nie tylko w Szwecji, ale i w całej Skandynawii jest on przedłużany o siedem dni – koniec świętowania następuje 13 stycznia (Dzień Świętego Kanuta Lavarda), co w tamtejszej symbolice oznacza ,,dwudziesty dzień”.

 • 19 kwietnia: Wielki Piątek (Långfredag)

Znaczenie tego święta w Szwecji identyczne, jak w wielu innych krajach, w tym Polsce. Oznacza upamiętnienie ukrzyżowania Jezusa i jego śmierć na Golgocie. Był to dla niego niezwykle długi okres, naznaczony cierpieniem i bólem, dlatego często nazywa się do ,,Długim Piątkiem”.

Tradycja zakłada organizowanie wielu kościelnych wydarzeń, mszy i procesji upamiętniających tamte wydarzenia. Dla wszystkich Szwedów jest to oczywiście dzień wolny od pracy.

 • 21 kwietnia: Wielkanoc (Påskdag)

Jeden z najpiękniejszych momentów w całym kalendarzu świąt w Szwecji. Dzień ten spędza się wspólnie z rodziną przy suto zastawionym stole, na którym królują jajka, jagnięcina czy ryby. W zestawie tradycji brakuje jednak obdarowywania bliskich prezentami czy wysyłania świątecznych kartek.

Kolejnymi różnicami względem obchodów Niedzieli Wielkanocnej jest fakt, iż Szwedzi nie kojarzą tego dnia z obowiązkowymi wizytami w kościele i wcielaniem w życie aspektów religijnych. Zamiast tego wolą spędzić go z rodziną, przy świątecznym stole i radosnych rozmowach.

 • 22 kwietnia: Poniedziałek Wielkanocny (Annandag Påsk)

Kieruje się podobnymi zasadami co w przypadku Niedzieli Wielkanocnej – jest to czas na odpoczynek w towarzystwie rodziny, a to wszystko przy suto zastawionym stole. Podczas tego święta w Szwecji z reguły nie są respektowane religijne zwyczaje.

 • 1 maja: Święto Pracy (Första Maj)

Swoją tradycją sięga końcówki XIX wieku, zaś dopiero w 1939 roku zostało uznane za narodowe święto w Szwecji. Tego dnia oczywiście obywatele nie mają obowiązku pracy, a przy tej okazji organizowane są liczne wystąpienia publiczne, konferencje, przedstawienia czy demonstracje.

 • 30 maja: Wniebowstąpienie Pańskie (Kristi Himmelsfärds dag)

Każdego roku obchodzone jest w momencie upłynięcie 40 dni od Påskdag, czyli Wielkanocy. Symbolizuje wstąpienie Jezusa do nieba. Przez wierzącą część szwedzkiego społeczeństwa świętowane w sposób podobny do polskich zwyczajów – wizyty w kościołach, procesje czy religijne wydarzenia są czymś normalnym.

 • 9 czerwca: Zielone Świątki (Pingstdagen)

Chrześcijańskie święto, które również w Szwecji obchodzone jest 10 dni po Kristi Himmelsfärds dag, czyli Wniebowstąpieniu Pańskim. W jego trakcie odbywają się tradycyjne religijnie obrzędy.

 • 6 czerwca: Święto Narodowe Szwecji (Sveriges nationaldag)

Niegdyś nazywany Dniem Flagi. Upamiętanie dwa bardzo ważne wydarzenia dla historii kraju – odzyskanie niezależności w 1523 roku, a także uchwalenie konstytucji Szwecji w 1809 roku, która przetrwała przez kolejne 165 lat, aż do momentu wejścia w życie nowej ustawy, panującej do dziś. Zdecydowaną popularność zyskało natomiast w 2005 roku, kiedy Święto Narodowe Szwecji zostało uznane dniem wolnym od pracy.

 • 22 czerwca: Przesilenie letnie (Midsommardagen)

Święto w Szwecji, które symbolizuje początek lata i związany jest z występowaniem białych nocy. Dzień wcześniej Szwedzi dekorują swoje domy, samochody, kościoły, budynki i wszystkie inne możliwe obiekty w kolorowe wianki, uplecione ze świeżych kwiatów. To najbardziej dosadna symbolika pierwszego dnia lata, który dla obywateli tego kraju jest synonimem wielkiego szczęścia i radości z życia.

Zwyczaje panującego podczas Midsommardagen mogą zadziwiać. Tego dnia wznosi się ukwiecone pale, wokół których odbywają się tańce w akompaniamencie radosnej muzyki, z reguły lokalnej, ludowej. Swoją historię ma w czasach prehistorycznych, a obecnie stanowi dla Szwedów znakomitą okazję do czerpania korzyści z poprawiającej się pogody.

 • 2 listopada: Wszystkich Świętych (Alla Hegons Dag)

Dzień, w którym upamiętnia się wszystkich zmarłych. Podobnie jak w Polsce, to święto w Szwecji kojarzone jest z grobami, zapalaniem na nich świeczek, składaniem świeżych kwiatów i modlitwami.

 • 25 grudnia: Boże Narodzenie (Juldagen)

Pod kątem tradycji, najważniejsze w roku święta w Szwecji są połączeniem zwyczajów z kilku epok, wszystkich opartych na chrześcijańskich obrzędach. W porównaniu z poprzednimi latami, okres ten w Skandynawii został znacząco spłycony i skomercjalizowany, co oznacza, że na próżno szukać tam pięknych dekoracji, śpiewania kolęd w doniosłym tonie czy narodowej euforii wynikającej z pięknego okresu w roku.

Ci, którzy jednak wyznają Boże Narodzenie w pełnym tego słowa znaczeniu, przygotowania zaczynają już dwa tygodnie wcześniej – 13 grudnia, kiedy obchodzony jest Dzień Świętej Łucji. Podczas wigilii, a właściwie w jej ostatniej fazie pojawia się Jultomte, czyli odpowiednik naszego św. Mikołaja i wręcz prezenty. Świąteczne stoły wypełnione są mięsem, różnymi rybami, pasztetami i słodyczami.

 • 26 grudnia: Drugi dzień świąt (Annandag jul)

Odpowiednik polskiego święta, podczas którego głównie odpoczywa się po dwóch aktywnych dniach. Szwedzi spędzają ten czas z rodziną i powoli zaczynają przygotowania do Sylwestra.