Umiesz któryś z nich? 10 najłatwiejszych języków świata

Podejmując decyzję o nauce obcej mowy, warto spojrzeć na listę 10 najłatwiejszych języków świata. Znajdują się na niej niekiedy uważane za trudne do nauki języki, ale specjalne badania wykazały, że na ich przyswojenie statystycznie trzeba poświęcić najmniej czasu.

Powodów, dla których nauka języków jest przydatna, można wymieniać w nieskończoność. Poza zdecydowanym ułatwieniem podróżowania, pomagają one chociażby w zdobyciu wymarzonej pracy czy pozwalają oglądać obcojęzyczne programy telewizyjne i filmy. Chcąc poszerzyć spektrum swoich możliwości, a jednocześnie nie mając sprecyzowanych wymagań, warto się zastanowić, które
z nich znalazły się na liście 10 najłatwiejszych języków świata.

Amerykańska organizacja Interagency Language Roundtable przeprowadziła badanie, w którym przeanalizowała wszystkie języki pod kątem ich trudności w przyswojeniu przez osoby
z innych krajów. Zostały one podzielone na cztery kategorie związane z czasem potrzebnym na naukę każdego z nich, w przeliczeniu na tygodnie oraz godziny lekcyjne:

 • Kategoria 1: Angielski, francuski, niemiecki, włoski, rumuński czy hiszpański (23-24 tygodnie, 575-600 godzin lekcyjnych)

 • Kategoria 2 i 3: Albański, bośniacki, hindi, łotewski, polski, rosyjski czy turecki (44 tygodnie, 1100 godzin lekcyjnych)

 • Kategoria 4: Arabski, mandaryński, koreański, japoński czy chiński (88 tygodni, 2200 godzin lekcyjnych)

10 najłatwiejszych języków świata

 1. Język holenderski/niderlandzki

Posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem literatury i kultury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy, ale jego obszar występowania sięga także Surinamu, Indonezji, Aruby, Curaçao czy innych wysp leżących na Karaibach. Co prawda pod kątem słuchowym wcale nie jest najbardziej przyjaznym spośród 10 najłatwiejszych języków świata, ale niezbyt duża ilość zasad gramatycznych i utrudnień sprawia, że jego nauka nie przysparza tak dużej ilości problemów, jak inne.

 1. Język portugalski

Posługuje się ponad 250 mln osób (jako ojczystym, zaś w ogóle po portugalsku mówi ponad 270 mln osób), zamieszkujących Portugalię oraz byłe kolonie portugalskie: Brazylię, Mozambik, Angolę, Gwineę Bissau, Gwineę Równikową, Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą, Republikę Zielonego Przylądka, Timor Wschodni oraz Makau. We wszystkich tych krajach jest on językiem urzędowym. Jednym z elementów, na który najczęściej zwraca się uwagę jest wymowa. Dla osoby znajdującej się na początku swojej drogi już samo tempo wypowiedzi będzie stanowiło wyzwanie (tj. Portugalczycy mówią bardzo szybko). Można sobie z tym radzić osłuchując się z językiem np. poprzez konwersacje z native speaker’ami, oglądanie telewizji, słuchanie radia oraz muzyki. Generalnie uważany jest za jeden z 10 najłatwiejszych języków świata, ponieważ widać w nim sporo podobieństw do zdecydowanie łatwiejszego języka hiszpańskiego.

 1. Język rumuński

Posługuje się nim około 24 miliony osób, z czego ponad 17 milionów w samej Rumunii, niemal trzy miliony w Mołdawii, kolejne dwa miliony w Hiszpanii, a także we Włoszech, w Izraelu, Serbii czy
na Ukrainie. Ma wiele wspólnego z francuskim, włoskim czy hiszpańskim, ponieważ wspólnie należą do grupy języków romańskich. Znalazł się w zestawieniu 10 najłatwiejszych języków świata, ponieważ według Interagency Language Roundtable, na jego naukę potrzeba średnio 24 tygodni.

 1. Język szwedzki

Dla Polaków może być to nieco zaskakujące, ale faktycznie na jego przyswojenie potrzeba względnie niedużo czasu. Posługuje się nim łącznie około dziewięciu milionów mieszkańców Szwecji, Finlandii i innych krajów. Szczególną różnorodność zyskuje w Skandynawii, będąc dobrze zrozumiałym przez obywateli innych krajów. Najczęściej wymieniana łatwość jego nauki i obecność na liście 10 najłatwiejszych języków świata wynika z faktu, iż istnieje mnóstwo sposobów na jego naukę.

 1. Język afrikaans

Należy do grupy języków indoeuropejskich i germańskich, a przy jego użyciu komunikuje się blisko siedem milionów mieszkańców Południowej Afryki, Namibii i innych krajów leżących na terenie tego kontynentu. Jeżeli chodzi o brzmienie, jest bardzo podobny do niderlandzkiego, choć brakuje w nim typowych dla niego koniugacji czy zaimków. W sporej ilości zestawień znajduje się w czołówce 10 najłatwiejszych języków świata.

 1. Język francuski

Posługuje się nim około 220 milionów osób na całym świecie. Poza Francją, język francuski jako urzędowy przyjęty jest między innymi w Belgii, Gabonie, Gwinei, Kamerunie, Kanadzie, Senegalu, Szwajcarii czy Wybrzeżu Kości Słoniowej. Łącznie używany jest w 53 krajach, co czyni go jednym z najbardziej rozpowszechnionych na całym świecie. Naukowcy od wielu lat zgodnie uważają, że ma wiele wspólnego z językiem angielskim, dzięki czemu obywatele obu państw nie powinni mieć problemu z dogadaniem się. Dla Polaków język francuski nie jest najłatwiejszy, ale Ci, którzy mają opanowany angielski, będą mieli zdecydowanie krótszą drogę do nauki.

 1. Język hiszpański

Jako pierwszy język jest używany w 30 krajach na całym świecie (mówi nim około 400 milionów osób), natomiast jako drugim posługuje się nim blisko 90 milionów osób. Status języka urzędowego ma między innymi w Hiszpanii, Meksyku, Kolumbii, Argentynie czy Stanach Zjednoczonych. Według danych zebranych przez Interagency Language Roundtable, hiszpański jest w czołówce 10 najłatwiejszych języków świata, a ponadto czwartym najczęściej używanym językiem na kuli ziemskiej, po chińskim, hindi i angielskim. W wielu publikacjach wymienia się także ,,pozostałe języki hiszpańskie”, czyli swego rodzaju dialekty, mocno powiązane z rodzimym językiem. Należą do nich aragoński, aranejski, asturyjski, baskijski, estremadurski, galicyjski, kantabryjski, kataloński, leoński, portugalski i walencki.

 1. Język włoski

Mówi nim około 130 milionów osób na całym świecie, a poza Włochami, jako urzędowy przyjęty jest w Szwajcarii, San Marino i Watykanie. Językiem włoskim posługują się również mieszkańcy Istrii (półwysep należący do Słowenii i Chorwacji) czy Grecji (Zakon Maltański). Widoczne są między nim spore podobieństwa do francuskiego czy hiszpańskiego, dzięki czemu osoby znające jeden z nich, nie będą miały większych problemów z przyswojeniem drugiego. Przez wielu ekspertów, ale i amatorów lingwistyki nazywany jest ponadto najpiękniejszym językiem świata, głównie dzięki swojej dźwięczności.

 1. Język esperanto

Jedyny z listy 10 najłatwiejszych języków świata, który nie jest uznany jako urzędowy w jakimkolwiek państwie. Esperanto jest najbardziej rozpowszechnionym językiem pomocniczym na całym świecie. Szacuje się, że komunikuje się nim około dwa miliony osób, głównie jego pasjonaci rozsiani po całym świecie. Mówi się, że jest swoistym połączeniem niemieckiego i łaciny, a to za sprawą słownictwa, które jest do nich zbliżone. Ciekawostką jest fakt, że stworzył go Polak, Ludwik Zamenhof, publikując w 1887 roku podręcznik o nazwie ,,Unua Libro”. W obecnych czasach używany jest między innymi przez Radio Watykańskie.

 1. Język angielski

Lider zestawienia 10 najłatwiejszych języków świata nie powinien nikogo dziwić. Wedle oficjalnych wyliczeń jest oficjalnym językiem dla około 550 milionów ludzi na całym świecie, ale tak naprawdę rozmawiać przy jego użyciu potrafi zapewne około połowy całej ludności kuli ziemskiej. Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii, Australii i Stanach Zjednoczonych angielski jest de facto językiem urzędowym, ponieważ w tych przypadkach nie został ustalony żaden formalny język urzędowy, głównie ze względu na natężenie narodowości na obrębie danego kraju. W zależności od miejsca jego występowania, różni się od siebie dialektami, fonetyką, słownictwem czy wymową.