W oczekiwaniu na ,,Złoty Tydzień”. Święta w Chinach i dni wolne od pracy

Pomimo kompletnie innej kultury i zwyczajów, w rocznym kalendarzu występuje sporo przypadków świąt w Chinach, dzięki którym obywatele tego kraju mają wolne od pracy. Każde z nich oczywiście odznacza się również innym stylem ich świętowania.

Dni wolne od pracy czy święta w Chinach nie są najlepszą okazją do odwiedzin tego kraju. Zwiedzanie nowych zakątków wiąże się z reguły z korzystaniem z publicznej komunikacji, kupowaniem pamiątek czy realizacją innych usług. Kiedy w chińskim kalendarzu rocznym dany dzień oznacza powód do świętowania, podróżowanie nie należy do najłatwiejszych aktywności.

W Chinach od II wieku p.n.e. wykorzystywany jest kalendarz księżycowo-słoneczny, który dzieli rok na 12 miesięcy, a dodatkowo, siedem razy w ciągu 19-letniego cyklu wchodzi do niego następny, 13 miesiąc. To wszystko powoduje, że święta w Chinach są ruchome, ponieważ ciężko byłoby przypisać konkretnej dacie konkretne znaczenie.

Święta w Chinach – dni wolne od pracy

Chiński Nowy Rok (春節春, Chūnjié)

Najważniejsze święto w chińskiej tradycji. Jego obecna formuła ukształtowała się około 2000 lat temu, a waga nie zmieniła się nawet pomimo wprowadzenia w 1912 roku kalendarza gregoriańskiego. Przypada na przełom stycznia i lutego, według tradycji powinien trwać przez 15 dni, a jego zwieńczeniem jest Święto Latarni. Co ważne, co najmniej pierwsze trzy dni pozostają dla obywateli Chin dniami wolnymi od pracy.

Chiński Nowy Rok wiąże się z wielkimi porządkami i przygotowaniami, które rozpoczynają się na kilka dni przed pierwszym dniem święta. Dodatkowo wiąże się z nim wiele innych przesądów – śmieci powinno się wyrzucać przez tylne drzwi, aby wszystkie nieczystości i nieszczęścia zostawić za sobą,
a w Nowy Rok nie wolno wejść z długami, dzięki czemu nie zostanie utracony honor.

Same obchody tego święta w Chinach są niezwykle barwne i kolorowe. Pierwszego dnia festiwalu Chińczycy z reguły odwiedzają rodzinę, przyjaciół i znajomych, a prawdziwa zabawa zaczyna się
w kolejnych dniach. Symbolami tego dnia są wielkie, papierowe smoki i lwy, które towarzyszą wszechobecnym tańcom.

Każdy kolejny rok obchodów Chińskiego Nowego Roku ma przypisany do siebie znak zodiaku, wedle którego jest on obchodzony. Ma to oczywiście związek z głębokimi wierzeniami obywateli Chin.

Data Chińskiego Nowego Roku

Symbolizujący znak zodiaku

14 lutego 2010 roku

Tygrys

3 lutego 2011 roku

Królik

23 stycznia 2012 roku

Smok

10 lutego 2013 roku

Wąż

31 stycznia 2014 roku

Koń

19 lutego 2015 roku

Owca

8 lutego 2016 roku

Małpa

28 stycznia 2017 roku

Kogut

16 lutego 2018 roku

Pies

5 lutego 2019 roku

Świnia

Święto Pracy (勞動節, Láodòngjié)

Chińczycy słyną z niesłychanej pracowitości, ale tego dnia udają się na zasłużony urlop w ramach dnia wolnego od pracy. Podobnie jak w przypadku Chińskiego Nowego Roku, okres ten zostaje wydłużony do trzech dni i najczęściej wypada od 29 kwietnia do 1 maja. Swego czasu tych dni było aż siedem, ale na potrzeby innych świąt podjęto decyzję o redukcji do trzech.

To święto w Chinach obchodzone jest nieco inaczej, niż w wielu innych krajach. Zamiast organizowania uroczystości związanych z prawami pracowników, obywatele Chin udają się na zakupy do centrów handlowych i supermarketów, korzystając ze specjalnie przygotowanych na tę okazję zniżek i rabatów. Dla wielu okres trzech wolnych dni jest także świetną okazją na podróżowanie.

Dzień Młodzieży (青年節, Qīngniánjié)

Nazywane również ,,Ruchem 4 maja”. Głównym powodem tego święta w Chinach jest sprzeciw wobec traktatu wersalskiego, kierowany w stronę Cesarstwa Japonii. 4 maja 1919 roku ponad trzy tysiące studentów domagało się oddania prowincji Szantung i podania się do dymisji niektórych reprezentantów rządu. Akcja zakończyła się sukcesem, wskutek czego dzień ten ustanowiono na ich cześć.

Od tego momentu Chińczycy coraz bardziej zaczęli dostrzegać korzyści wynikające z patriotycznej postawy, którą wyznają do dziś. Poza świętem w Chinach obchodzone jest także na Tajwanie.

Dzień Dziecka (兒童節, Értóngjié)

Świętowane w Chinach od połowy XX wieku dzięki akcji organizacji ,,The International Union for Protection of Childhood„, której celem jest zapewnienie najmłodszym bezpiecznych warunków
do życia. Geneza ustanowienia tego dnia na właśnie 1 czerwca nie jest znana, ale spekuluje się, że dotyczyła obecności chińskich członków konsulu generalnego w Szwajcarii, którym towarzyszyły właśnie dzieci.

Rocznica utworzenia Komunistycznej Partii Chin (建党, Jiàndǎngjié)

Obchody związane z upamiętnieniem dnia 1 lipca 1921, kiedy to utworzono rządzącą partię narodową. To nacechowane przede wszystkim politycznymi uwarunkowaniami święto w Chinach skierowane jest do wszystkich obywateli, którym nie jest obojętny los narodu. W jego trakcie w tamtejszej telewizji emitowane są historyczne filmy dokumentalne i fabularyzowane.

Dzień Armii (军节, Jiànjūnjié)

Upamiętnia rocznicę wybuchu powstania, skierowanego przeciwko KPCh w dniu 1 sierpnia 1927 roku. W innych rejonach kraju wybuchały kolejne powstania, które były bezpośrednią przyczyną powstania 10-letniej wojny domowej. Zamieszki w Nanchangu uznaje się za początek formowania Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, natomiast w obecnych czasach dzień ten ma zadanie uczcić pamięć o poległych w walkach.

Święto Ustanowienia CHRL (庆节, Guóqìngjié)

Jedno z najważniejszych, o ile nie najważniejsze publiczne święto w Chinach. Odnosi się do 1949 roku, w którym doszło do utworzenia obecnego formatu Chińskiej Republiki Ludowej. Tego dnia ówczesny przywódca kraju, Mao Zedong przed liczną publiką ogłosił utworzenie nowego państwa i przedstawił nową flagę. W efekcie tego zorganizowano ogromną defiladę wojskową, która jest symbolem tego istotnego dla Chińczyków dnia.

Obchody są bardzo doniosłe. Na placu Tiananmen wyciągana na maszt jest flaga Chińskiej Republiki Ludowej, czemu towarzyszą parady chińskiego wojska. Udział w nich biorą także zwykli obywatele, którzy w ten sposób chcą zaprezentować swoje przywiązanie do narodowych barw i historii kraju. Z punktu widzenia rozrywkowego, 1 października organizowane są ponadto koncerty muzyczne i inne zabawy.

Poza powagą polityczną, to święto w Chinach stanowi również świetną okazję na urlop. Często nazywane jest Złotym Tygodniem, a to za sprawą siedmiu wolnych dni, jakie przysługują w związku
z obchodami Święta Narodowego. Rzecz jasna wiąże się to z licznymi wyjazdami i podróżami wśród obywateli, ale również z korkami i przeludnieniem na dworcach czy lotniskach.